Vienas aktyviausių Lietuvos intelektualų Tomas Venclova, svarbiausiu savo pašaukimu laikantis poeziją, ištikimai vykdo ir švietėjo misiją. Per keliolika bendradarbiavimo su R. Paknio leidykla metų buvo išleista jo Vilnius: vadovas po miestą, Vilnius: asmeninė istorija  bei du iš esmės skirtingi Vilniaus vardų leidimai. Plačiausias ir giliausias išsilavinimas, nepaprasta atmintis, rašytojo talentas lemia, kad šviečiamosios Venclovos knygos, išlaikydamos aukštą intelektualinį lygį, pasiekia gana platų skaitytojų ratą.

Tokia ir Lietuvos istorija visiems – joje savitai, vencloviškai, pasakojami Lietuvos istorijos siužetai, argumentuotai, nešališkai išnarpliojami skaudžiausi jos mazgai: santykių su Rusija ar Lenkija kritiniai epizodai, geopolitiniai pokyčiai ir kt. Pasakojama pateikiant platų ne tik Europos, bet ir pasaulio kontekstą, įterpiant grožinės prozos ir poezijos citatų – šitaip supažindinama ne tik su istorija, bet ir su istorine beletristika.

Visa savo gyvenimo veikla Venclova gina intelektualinės laisvės, žmogaus vertės, orumo ir aktyvumo idėjas – suprantama, ši knyga yra dar vienas autoriaus pasaulėžiūros paliudijimas.

Pirmojo tomo pasakojimas prasideda nuo neandertaliečių ir kromanjoniečių laikų, o baigiasi Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės padalijimais.

Antrajame tome dėstoma tolesnė istorija iki atkurtos Nepriklausomybės įtvirtinimo 1991-aisiais žlugus SSRS. Knyga stebina autoriaus akiračio platumu, gebėjimu apibendrinti, ­įkontekstinti, atrinkti iškalbingų detalių, o labiausiai — savitu požiūriu į skaudžius ar vis dar ginčijamus praeities įvykius. Visa savo gyvenimo veikla Venclova gina intelektualinės laisvės, žmogaus vertės, orumo ir aktyvumo idėjas. Tikrasis patriotizmas, jo manymu, prasideda ten, kur baigiasi visi (taip pat pseudopatriotiniai) nutylėjimai ir iškraipymai.

[…] visą savo profesinį gyvenimą studijavau ir istorinius įvykius […]. Ilgainiui tai pasidarė man taip įdomu, jog surizikavau parašyti dar vieną daugmaž sintetinį darbą, kuris apžvelgtų mano krašto plėtotę nuo senovės ligi dabarties. Ta plėtotė — neįprastas, netgi unikalus ir labai pamokomas reginys.

Tomas Venclova
384 p., 495 iliustracijos, 12 žemėlapių, asmenvardžių ir vietovardžių rodyklės.

 

Rėmėjai

Lietuvos kultūros taryba

Koncernas „MG Baltic“ ir Vasario 16-osios fondas

Leidybos ir platinimo paramos centras

 

Partneriai

Lietuvos nacionalinis muziejus

Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai