Iš Urugvajaus į Lietuvą keliauja daugiau negu 20 kg archyvinės medžiagos, surinktos iš ten gyvenančios lietuvių bendruomenės.

Tarp gabenamų dokumentų – pirmieji Urugvajuje leisti lietuviški laikraščiai „Darbas“, „Laisvoji Lietuva“, „Urugvajaus lietuvių kolonijoje“, „Naujoji banga“, taip pat tarpukario lietuvių susirašinėjimai su Pietų Amerikos lietuviais, visas Urugvajaus lietuvių bendruomenės archyvas – minėjimų, susirinkimų, kongresų fotografijos, teatro, renginių afišos, diplomatų kalbos. Ekspediciją į Urugvajų ir Argentiną finansavo Vasario 16-osios fondas.

Anot Lietuvos literatūros ir meno archyvo specialistės ir ekspedicijos Urugvajuje vadovės Vaidos Jonušytės, Urugvajuje atrasti archyviniai dokumentai svarbūs tuo, kad apie užsienio lietuvių veiklą vis dar žinoma nelabai daug. Urugvajaus lietuvių sukaupti archyviniai dokumentai „Susikūrusios lietuvių bendruomenės aktyviai palaikė Lietuvą okupacijos laikotarpiu ne tik leisdamos atsišaukimus spaudoje, bet ir organizuodamos šventes, šokių vakarus, teatro pasirodymus viešose erdvėse, taip pat atstovaudamos Lietuvai konferencijose, parodose, leisdamos ir platindamos Lietuvos istorijos knygas, bukletus, plakatus“, – teigė V.Jonušytė.

Taip pat į Lietuvą gabenami Urugvajuje esančioje lietuvių bažnyčioje aptikti muzikanto Miko Petrausko kūriniai, diplomatų Berutės Žukas ir Kazimiero Graužinio surinkti dokumentai, Lietuvos užsienio reikalų ministerijos, Lietuvių aktyvistų fronto, Vyriausiojo Lietuvos išlaisvinimo komiteto raštai, taip pat garsaus Urugvajaus dailininko Alfredo Stanevičiaus darbai. Šie dokumentai bus tyrinėjami Lietuvos literatūros ir meno archyve.