Fotografijose – tremtinių pastangos užmaskuoti sunkumus
1949 m. kovą sovietų valdžia pradėjo vykdyti trėmimo operaciją “Priboj”, kurios metu iš Baltijos šalių buvo ištremta apie 94 tūkst. žmonių. Minint šią tragediją Lietuvos nacionalinis muziejus baigė leisti trijų tomų leidinį “Lietuvos gyventojai lageriuose ir tremtyje”.
Lietuvių trėmimo istoriją apžvelgiančios knygos iliustruotos unikaliomis, tremtinių paslapčia atsivežtais fotoaparatais užfiksuotomis nuotraukomis, baudžiamosiomis bylomis, laiškais.
V.Rudienės sudarytas leidinys apima visą 1940–1953 m. represijų laikotarpį. Pirmojoje knygoje pasakojama apie pradiniu sovietinės okupacijos laikotarpiu, 1940–1941 m., suimtus ir ištremtus žmones, antroji knyga skirta masinėms 1944–1953 m. sovietų valdžios represijoms, trečiojoje pasakojama apie tremtinių kasdienybę: sunkų darbą, buitį, kasdienius rūpesčius, pastangas išsaugoti tautinę tapatybę ir, galiausiai, grįžimą į tėvynę.
“Norėjosi atspindėti visą ištremtų žmonių profesijų įvairovės spektrą, – sakė ji. – Siekdama pateikti kuo daugiau unikalių ir svarbių kadrų, kreipiausi į įvairias atminties institucijas, privačius asmenis. Šia tema dažnai rengiamos parodos, bet jos nėra ilgalaikės. Džiugu, kad leidinys liks ateities kartoms, o ir trėmimą išgyvenę žmonės galės išvysti muziejui dovanotas, ar jų pačių albumuose saugomas šeimų ir artimųjų fotografijas.”
Knygos leidimą parėmė Lietuvos Kultūros taryba ir Vasario 16-osios fondas, prie reikšmingo darbo prisidėjo įvairių archyvų ir muziejų darbuotojai, privatūs asmenys.