Pirmuosius veiklos metus Vasario 16-osios fondas užbaigė pasirašydamas sutartis dėl septynių naujų istorijos ir kultūros projektų finansavimo. Iš viso per pirmuosius metus fondas pasirašė 16 paramos teikimo sutarčių, kurių vertė beveik 150 tūkst. eurų, bei skyrė po 100 tūkst. eurų Lietuvos istorijos instituto bei Lietuvos nacionalinio muziejaus įgyvendinamiems projektams.

Naujausias fondo remiamas projektas – Signatarai eina fotografuotis jau šį šeštadienį 10:45 val. prie Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus į teatralizuotą eiseną sukvies vilniečius ir miesto svečius. Eisenos pabaiga – 11:30 prie Signatarų namų.

Spalio mėnesį įvykusio tarybos susirinkimo metu buvo svarstoma daugiau kaip 30 pareiškėjų projektai. Taryba, vertindama pagal projektų aktualumą visuomenei bei valstybingumo stiprinimui, atrinko, jų nuomone, geriausiai parengtus ir svarbiausius projektus.

Dėmesys edukacijai

Tarybos pirmininkas Rimantas Miknys šį kartą džiaugėsi, kad buvo palankiai įvertinti projektai, skirti jauniausiai – mokyklinio amžiaus – auditorijai.

„Edukacija per interaktyvumą, per žaidimus itin svarbi stiprinant jauniausios auditorijos domėjimąsi istorija. Tai pirmas žingsnis siekiant, kad jauni žmonės norėtų ateiti į muziejus, parodas, pradėtų domėtis savo šalies istorija. Itin vertiname tokius projektus, kurie peržengia fizines ribas, apima daugiau nei istorijos vadovėlių rėmai ir gali būti pasiekiami iš namų ar bibliotekų kompiuterio. Fondo misija, kad Lietuvos istorija nebūtų vien tik istorikų užsiėmimas“, – teigė tarybos pirmininkas R. Miknys.

Fondo taryba finansavimą skyrė dviem projektams, kurie orientuoti į edukaciją per žaidimus: istorinių žemėlapių „Minecraft“ platformoje sukūrimui bei Merkinės krašto muziejaus projekto „Lietuvos partizanų kovų su sovietų okupantais interaktyvaus žaidimo“ I etapo finansavimui.

Pirmąjį projektą įgyvendinti planuojama jau šiais metais.

Įvertina šimtmečiui skirta paroda

Parama taip pat skirta dviejų knygų leidimui – Dainiaus Junevičiaus „Abdonas Korzonas – pirmasis Vilniaus vaizdų fotografas“, bei Nacionalinio M. K. Čiurlionio muziejaus išleidžiamai knygai „Tautinės modernybės architektas: Vladimiro Dubeneckio gyvenimas ir kūryba, 1888-1932“. Su daugeliu Vasario 16-osios fondo leidinių skaitytojai jau greitai galės susipažinti ir Vilniaus knygų mugėje.

Knygos apie V. Dubeneckį viršelis (leidėjų nuotr.)

Vasario 16-osios fondas taip pat prisidėjo prie Vilniuje kuriamo Litvakų kultūros centro finansavimo bei skyrė finansavimą archyvinių dokumentų paieškai Lietuvos centriniame valstybės archyve.

Už indėlį į valstybingumo stiprinimą ir lietuviškumo puoselėjimą buvo paskirta premija Bažnytinio paveldo muziejui, 2018 m. surengusiam tarptautinę parodą „Šv. Kazimiero gerbimo istorijos šedevrai: Lietuva – Italija“, skirtą Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui.

Daugiau galimybių

Praėjusių metų Vasario mėnesį veiklą pradėjęs fondas per metus sulaukė beveik 100 pareiškėjų dėmesio. Didelio jų aktyvo tikimąsi ir šiais metais. Pateikti paraiškas fondui gali tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys.

Kitas Vasario 16-osios fondo tarybos susirinkimas įvyks II-ąjį ketvirtį. Pareiškėjams rekomenduojama pateikti paraiškas iki balandžio 15 d., kad tarybos nariai spėtų susipažinti ir jas apsvarstyti. Paraiškas pateikti galima www.vasario16fondas.lt užpildžius formą ir atsiuntus ją el. paštu v16@mgbaltic.lt.

UAB Koncernas „MG Baltic“ Vasario 16-osios fondui paskyrė milijoną eurų. Fondo tarybą, kuri vertina paraiškas, sudaro visuomeniniais pagrindais dirbantys istorijos ir didelių projektų bei finansų valdymo patirties turintys specialistai.